Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

22
Eki2017

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

Kamu gücünün ihlallerine karşı kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin korunmasında, iç hukuk bakımından son bir çare olarak görülen, hukuksal koruma aracı “bireysel başvuru yolu” yürürlük tarihi olan 23.09.2012 tarihinden beri Türk Hukuk sisteminde artarak kullanılmaya devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi Aralık 2016 tarihi itibariyle yayınlamış olduğu istatistik raporları gösterir ki; bireysel başvurular 2016 yılı itibariyle hatırı sayılır biçimde bir artış göstermiştir. 2012 yılından itibaren toplam 132.949 başvurudan 80.756’sı 2016 yılına aittir. Karara bağlanan ve derdest bireysel başvuruların dağılımına bakıldığında ise %36’lık bir oranla başvuruların karara bağlanmış olduğu görülmektedir.

Temel hak ve hürriyetlerin korunması hususunda kişilerin Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilmeleri, demokratik hukuk devletinde elde edilmiş ciddi bir başarıdır. Ancak başvuru sonuçlarının hızlı elde edilmesi gerek eşitlik ilkesi, gerekse hak arama hürriyetinin korunup, mevcut bir ihlal varsa son verilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Peki ya Bireysel Başvuru Yoluna Kimler Başvurabilir, Şartları Nelerdir?, Başvuru Nereye Yapılır? Usulü Nedir? Hangi Sürede Yapılır?

Gerçek kişiler ve sadece tüzel kişiliğe ait haklarının ihlali gerekçesiyle sınırlı olarak özel hukuk tüzel kişileri bireysel başvuru hakkına sahiptir. Ancak başvuruda bulunulabilmenin belli şartları vardır. Bireysel başvuru yoluna başvurabilmek için öncelikle, Anayasa’mızda güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü davranışı ile ihlali söz konusu olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; adil yargılanma hakkı, ayrımcılık yasağı, kişi hürriyeti ve güvenliği, yaşam hakkı, eğitim hakkı sıralanabilir. Diğer bir başvuru şartı ise kanun yollarının tüketilmiş olması şartıdır. Bireysel başvuru yoluna, ancak temel hak ve özgürlük ihlalinin başka bir yolla kaldırılmasının mümkün olmadığı hallerde başvurulabilir. İtiraz, dava, istinaf ya da temyiz süresinin kaçırılması gibi bireysel başvuruda bulunanın kendi kusurundan kaynaklanan nedenlerle, bu imkânlardan yararlanamaması hallerinde kanun yollarının tüketildiğinden bahsedilemez. Bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bulunan başvuru formu kullanılarak, resmi dilde; formun doğrudan Anayasa Mahkemesi’ne, herhangi bir mahkemeye, Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilciliklerine sunulmasıyla mümkün olur. Bireysel başvurunun, başvuru yollarının tüketildiği tarihten, başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılması gerekir.

Yorumunuzu bırakın

Please enter your name.
Please enter comment.

Son Yazılar
Bülten
Yeni yayınladığımız blog yazılarımızdan hemen haberdar olabilmek için E-Posta Bültenimize Abone Olmak İster Misiniz?
Arşiv
Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031