Bilişim Suçları

21
Eyl2018

Bilişim Suçları

1980’li yıllar sonrası yeni toplumsal anlayış ve bireyselci yaklaşımlarla birlikte dünya hızlı bir şekilde değişmeye başlamıştır ve 1990 sonrası internet faktörünün yaygınlaşması ile birlikte hayat öncekine göre oldukça kolaylaşmıştır. Bir yandan bilgi edinme yöntemleri, çalışma koşulları, yaşam biçimleri, iletişim modelleri değişirken bir yandan da bilişim teknolojileri ve internet ile ilgili riskler ortaya çıkmış ve suç tanımlarında yer almaya başlamıştır. Bilişim suçları denen kavram artık ülkemizde de yerleşmiştir.  Bilişim suçlarını en genel haliyle tüm digital teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen kanunsuz aktiviteler şeklinde tanımlamak mümkündür.

Dijital pazarlama ajansı We Are Social ve Hootsuite işbirliği ile hazırlanan “Digital in 2018 Global Overview” raporuna göre 2017 Temmuz ayına oranla %7’lik bir artış ile 4,02 milyarı bulan global internet kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin penetrasyon oranı ise %67’dir.  Yine aynı araştırma raporuna göre Türkiye’de yaklaşık 80 milyon nüfusun 51 milyonu “facebook” , 33 milyonu “instagram” hesabına sahipken nüfusun %43’lük kesimi elektronik ticaret araçlarını kullanmaktadır. 2017 Temmuz ayından bu yana Türkiye’deki bir kişinin ortalama e-ticaret harcaması ise 181 $’dır. Tüm bu veriler de gösterir ki oldukça fazla kullanıma sahip olan ülkemizde hızla gelişen teknoloji sayesinde, her çeşit tehdidi ve saldırıyı bilişim suçları kapsamında değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Hukukumuzda bilişim suçları yönünden ayrı bir kanun metni düzenlenmemiş, temel ceza kanunu içinde ele alınmıştır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bilişim suçlarını “Bilişim Alanında Suçlar” başlığı altında onuncu bölümde tanımlamıştır.

Bilişim Suçu Türleri

1-Bilişim Sistemine Yönelik Suçlar: TCK 243. ve 244. sayılı kanun maddelerini kapsayan suçlar özetle, bir bilişim sistemine izinsiz girme ve sistemin çalışmasını engelleyen saldırılardır.  Bu suçlara örnek olarak, TTNET, TURKCELL vb. firmalara ait fatura bilgilendirme mesajı şeklinde gelen, kullanıcıları aldatmaya yönelik spam mailler ile bilişim sistemine zararlı yazılımlar bulaştırılıp, kişilerin kullandıkları bilişim sistemlerini etkisiz hale getirerek sisteminin çalışmasını engelleyen senaryolar verilebilir. Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası; sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ve bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verileceği hüküm altına alınmıştır.

2-Bilişim Sistemindeki Verilere Yönelik Suçlar: TCK m.244/2’de Bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır hükmüne yer verilmiştir. İzinsiz mail adresine giren ve mailleri silen saldırgan senaryosu verileri yok etmeye, telefon rehberine girerek isim ve numaraları değiştiren saldırgan senaryosu veri değiştirmeye ve facebook hesabına izinsiz giren saldırganın durum güncellemesi yapması veri eklemeye, fotoğrafı bir başkasına göndermesi senaryosu ise verileri göndermeye örnek olarak gösterilebilir.

3-Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması :TCK m.245’te Başkasına ait bir banka veya kredi kartı ile kart sahibinin rızası olmaksızın kullanarak kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişinin, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılması, sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişinin üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılması ve son olarak sahte bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişinin dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılması hükmü düzenlenmiştir.

4-Bilişim Sisteminin Araç Olarak Kullanıldığı Haller: Bu suçlar ise TCK. 245/A’da düzenlenmiştir. Bilişim sistemleri kullanılarak hakaret, şantaj, kredi kartı dolandırıcılığı, özel hayatın gizliliğini ihlal, haberleşmenin gizliliğini ihlal, müstehcenlik, marka hakkına tecavüz gibi suçlar işlenebilmektedir. Bu suçların işlenmesi için herhangi bir cihaz veya program imal eden, ithal eden, sevk eden, nakleden, depolayan, kabul eden, satan, satışa arz eden, satın alan, başkalarına veren veya bulunduran kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır hükmü düzenlenmiştir.

Bilişim suçu olarak nitelendirilebilecek her hangi bir durum ile karşılaşılması halinde vakit kaybetmeden Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk makamlarına şikayet yapılarak söz konusu durum bildirilmelidir. Yapılan şikayet sonucu IP adresi üzerinden suçun failleri bulunmaya çalışılır. Bilişim hukuku özel ve teknik bilgi gerektiren bir hukuk dalı olması sebebiyle delillerin yorumu ve soruşturmanın sağlıklı ilerlemesi bakımından bir meslektaşa danışmakta fayda olduğu kanaatindeyim.

Eylül, 2018

 

Yorumunuzu bırakın

Please enter your name.
Please enter comment.

Son Yazılar
Bülten
Yeni yayınladığımız blog yazılarımızdan hemen haberdar olabilmek için E-Posta Bültenimize Abone Olmak İster Misiniz?
Arşiv
Haziran 2021
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930